HaberFlash

KALBİN İÇİNDE BIRAKILAN TELLER AMELİYAT YAPILMADAN ÇIKARTILDI

YEREL AYDIN 
Aydın'da ağır kalp yetersizliği olan Kamil Öksüz'ün yapışıklık nedeniyle kalbinde bırakılan pil telleri Türkiye'de ilk kez uygulanan bir yöntemle ameliyat olmaksızın yerinden çıkartıldı.
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümü doktorları başarılı işler yaparak bölgenin markası olmaya devam ediyor. Daha önce farklı bir merkezde takılan kalp pili bataryasının bağlı olduğu tellerin yerinden çıkarılamaması nedeniyle yüksek riskli olarak açık kalp ameliyatı önerilen hasta Kamil Öksüz kardiyoloji kliniğine başvurdu. Hastanın kalp pili telleri yeni bir yöntem ile Prof. Dr. Tarkan Tekten, Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör, Yrd. Doç. Dr. Ufuk Eryılmaz ve ekibi tarafından küçük bir kesi ile çıkarıldı.
Aydın'da yaşayan kalp hastası Kamil Öksüz'e yaklaşık 4 yıl önce sol göğüs bölgesine kalp yetersizliği nedeniyle şoklama özelliği olan kalp pili takıldı. Zamanla pil bataryasında enfeksiyon gelişmesi nedeniyle batarya karşı tarafa alındı. Ancak kalbin içine giden teller, yapışıklık nedeniyle çıkarılamadığı için cilt altında bırakıldı. Son iki aydır bu teller enfeksiyon ile ciltten dışarıya çıktı. Bu tellerin çıkarılması için başka bir merkezde açık kalp ameliyatı önerilen Öksüz'de ağır kalp yetersizliği olduğu için operasyon yapılamadı.
ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde hastanın ilk değerlendirmesini yapan Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör, kalbin içine giden toplardamar etrafına yapışmış tellerin ciltten küçük bir kesi yapılarak tabanca şeklinde bir cihaz ile kademeli olarak kesilerek çıkarılabileceğine karar verdi. Hastanın kalp içine yapışmış pil telleri Türkiye'de nisbeten yeni olan bu yöntem ile Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör, Prof. Dr. Tarkan Tekten, Yrd. Doç. Dr. Ufuk Eryılmaz ve ekibi tarafından küçük bir kesi ile çıkarıldı.
İşlem ile ilgili bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör, "Üniversitemizin Kardiyoloji Bölümü olarak değerli ve tecrübeli hocalarımız ile bu tür nadir ve zor işlemler de dahil olmak üzere her türlü girişimi başarı ile yapmaktayız. Üniversitemiz Kardiyoloji Bölümü'nü bölgenin markası yapmak için tüm bilimsel yenilikleri günü gününe takip ederek sürekli çalışmaktayız. Bize yardımcı olan herkese ve ekibimize çok teşekkür ederiz'' şeklinde konuştu.
İsim Değer Değişim
Altın 89,423 0.07
Bilesik Faiz 8,22 -0.24
BIST 100 82.270 0.00
Cumhuriyet Altını 597,29 0.07
EURO 2,8624 -0.18
GBP 3,6165 -0.02
O/N Repo 7,56 0.00
USD 2,1172 -0.18
EURO / USD 1,3520 -0.03
Copyright © 2004 - 2014 Tüm hakları saklıdır. ®HaberFlash.com Basın Meslek ve İlkelerine Uymaya Söz vermiştir.